Przejdź do głównej zawartości

Księgowanie kosztów z innym terminem wystawienia dokumentu

Komentarze

Komentarze: 7

 • Adam Szymański

  Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, posłużę się przykładem:

  Wprowadziłem do systemu fakturę kosztową z datami jak poniżej:

   

  Wszedłem na widok księgowania dokumentów, system podpowiada mi daty księgowania do KPiR i VAT zgodnie z datami na fakturze:

   

  Ręcznie zmieniam te daty z grudniowych na styczniowe i kliknąłem przycisk Księguj:

   

  Po zaksięgowaniu dokumenty, daty w KPiR i VAT są dokładnie takie jak ustawiłem ręcznie podczas księgowania.

   

   

   

  Pomimo ręcznej zmiany dat podczas księgowania, daty bezpośrednio na dokumencie nie uległy zmianie.

  Proszę o sprawdzenie, czy u Pana w którymś punkcie system zachował się inaczej niż opisałem.

  0
 • Jarosław Łodej

  Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

  Powalczyłem ostatnio i wymyśliłem podobnie że zmieniłem 'datę dostarczenia'. Zastanawiałem się tylko czy drukując KPiR i w polu gdzie jest 'nr dowodu księgowego,... zdarzenia gospodarczego' to czy jak zmieni mi tam datę na 2024-01-01 czy to będzie zgodne z przepisami prawa. Bo faktycznie zdarzenie gospodarcze miało miejsce w grudniu 2023 a nie styczniu 2024. Dodam, że jestem samoukiem i do perfekcji miałem opanowaną Małą Księgowość 2.0. W nowym programie nie do końca mam świadomość czy takie ujęcie jest zgodne z przepisami czy też nie. Taki to mój przykład, który wysłałem już z rozliczeniem styczniowym.

  Tak wygląda zaksięgowana opłata leasingowa, która faktycznie była wystawiona w grudniu 2023r.

   

   

  Tak wygląda ujęcie w VAT

  A co najzabawniejsze dla mnie, pomimo zaksięgowania i poniesienia kosztów w styczniu, na wykresie koszt widnieje w grudniu. Zauważyłem, że wykres przychodów / kosztów ma się nijak do księgowania. No chyba, że znowu coś źle robię

  Na ten moment nie widzę innej możliwości księgowania faktur z innych miesięcy, niż miesiąc księgowy.

  0
 • Adam Szymański

  Miesiąc księgowy steruje wyłącznie tym, w którym miesiącu wyświetlamy dokument do księgowania. Natomiast daty księgowania do KPiR i VAT system bierze z dat na dokumencie.

  Jeżeli faktura ma daty grudniowe, i zostanie do niej przypisany miesiąc księgowy styczeń, to dokument pojawi się na widoku księgowania w styczniu (zgodnie z miesiącem księgowym) z datami grudniowymi do księgowania.

  W razie potrzeby można te daty zmieniać zgodnie z naszymi potrzebami.

  Jeżeli chodzi o raporty to potwierdzam, że one nie mają nic wspólnego z zaksięgowanymi danymi. Raporty patrzą wyłącznie na dane bezpośrednio na dokumencie, a nie na to jak dokument został zaksięgowany.

  Raporty są bardziej skierowane do osób, które nie korzystają z księgowości. Dla Klientów księgujących faktury w systemie są dostępne Rejestry VAT (miesięczne/kwartalne), KPiR i inne zestawienia w zakładce Księgowość > Ewidencje.

   

  1
 • Julietta Mielnik

  Dzień dobry,

  a jak to się ma do faktur sprzedaży. Fakturę wystawiam np. 1.03.2024 z datą sprzedaży 30.04.2024. Obowiązek podatkowy VAT i PIT powstaje w dacie wystawienia dokumentu. Księgując te dokumenty tak jak wyżej Państwo wykazaliście (bo tylko tak można je wrzucić w prawidłowe okresy podatkowe) w jpk VAT7 jako data wykonania usługi jest datą z którą ostały zaksięgowane dokumenty dokonując zmiany dat przy księgowaniu. Klient, który prowadzi pełne księgi księgując taką fakturę wskazuje u siebie w jpk vat7 datę wykonania usługi jaka jest na dokumencie czyli 30.04.2024. Powstaje niespójność. Jak można rozwiązać ten problem, aby daty dokumentów w jpkvat7 były tożsame z datami na dokumencie. 

  0
 • Adam Szymański

  Na dokumencie mamy datę wystawienia 2024-03-01 oraz datę sprzedaży 2024-04-30.

  Na widoku księgowania system podpowiada datę księgowania do VAT: 2024-04-30.

  Jeżeli na tym etapie ręcznie zostanie zmieniona ta data, to do JPK do pola <DataSprzedazy> w JPK_V7 trafi data która została wpisana ręcznie. Aby była zgodność z fakturą, można tej daty nie zmieniać.

  0
 • Julietta Mielnik

  Sprawdzałam sytuację, aby tej daty nie zmieniać ręcznie, ale wtedy do rejestru VAT wchodzi do miesiąca kwiecień, a powinno być do miesiąca marzec czyli w dacie wystawienia dokumentu, a nie w dacie sprzedaży. Mam problem podobny przy fakturze zakupu. Faktura wystawiona w styczniu 2024, wpłynęła w lutym 2024 i posiada datę zakończenia usługi 31.12.2024. Program nie pozwala jej zaksięgować. Pojawia się informacja: Nie można zaksięgować z datą wcześniejszą niż 3 miesiące. Niewłaściwa data 2024-12-31 dla dokumentu S24/01..... Zmiana ręcznie dat nic nie daje.

  0
 • Adam Szymański

  Dziękuję za odpowiedź. Podejmiemy temat do dokładniejszej analizy. Wrócę z informacją zwrotną.

  0

Zaloguj się, aby dodać komentarz.