Korekta pliku JPK_V7 a wybór wersji formularza
Podstawą prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych jest rzetelne prowadzenie ewidencji. Zasada rzetelności dotyczy każdego rodzaju zobowiązania podatkowego – VAT, PIT, CIT i każdej formy prowadzonej działalności gospodarczej.
Czasem jednak, na skutek pojawienia się dokumentów korygujących, w wyniku zaleceń pokontrolnych lub na skutek innych nieprzewidzianych zdarzeń zmieniają się wartości rejestrów VAT.Tym samym powstaje konieczność złożenia korekty ewidencji JPK.
Zmiany prawne powodują, że zmienia się sposób raportowania ewidencji do Ministerstwa Finansów. Nie tak dawno korzystaliśmy jeszcze z ewidencji JPK_VAT w kilku jej wersjach.Obecnie obowiązuje już druga edycja plików z serii JPK_V7. Rodzi się więc pytanie na jakiej wersji formularza składać ewidencje korygujące w podatku VAT.
Z pomocą spieszy nam Ministerstwo Finansów, publikujące „instrukcje obsługi” ewidencji vat. W broszurze informacyjnej do obecnej wersji JPK, Ministerstwo rozgranicza okresami to, w jakim formacie powinna nastąpić wysyłka:
- za okresy rozliczeniowe do września 2020 – pliki JPK_VAT (3);
- za okresy rozliczeniowe od października 2020 do grudnia 2021 –pliki JPK_V7M(1) lub JPK_V7K(1);
- za okresy rozliczeniowe od stycznia 2022 – pliki JPK_V7M(2) lub JPK_V7K(2).
Przykład 1.
Podatnik od stycznia 2023 zmienia oprogramowanie księgowe przechodząc na eBiuro. W nowej aplikacji wprowadza zapisy księgowe, które stanowią podstawę do sporządzenia plików JPK_V7M za okresy vat od stycznia 2023. Aplikacja umożliwia również sporządzenie plików JPK_V7 w formie korekty.
Zmiana dostawcy oprogramowania księgowego oznaczać musi korzystanie z aplikacji, umożliwiającej przygotowywanie sprawozdań według aktualnych wzorów na zaktualizowanych formularzach.
Nie można oczywiście wykluczyć konieczności odniesienia się w korektach plików JPK do okresów wcześniejszych, sprzed zmiany aplikacji księgowej.
Przykład 2.
U podatnika użytkującego eBiuro od stycznia 2023 pojawia się konieczność złożenia ewidencji korygującej JPK_V7 za okres maj 2021 roku. Podatnik korzysta z poprzednio użytkowanego oprogramowania Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość i wprowadzonych danych do złożenia ewidencji w formie korekty. Ewidencja ze „starego” programu wysyłana jest na obowiązującym za okres maj 2021 formularzu JPK_V7M (1).
Przykład 3.
Podatnik użytkujący eBiuro dostaje polecenie wysłania e-deklaracji i ewidencji VAT za okres styczeń 2020. Podatnik korzysta z wcześniej użytkowanego systemu R2księga, w którym przygotowuje ewidencję korygującą. Ewidencja ta wysyłana jest z programu R2księga na serwery Ministerstwa w obowiązującej za okres styczeń 2020 formie jako plik JPK_VAT(3).
Kierując się wyborem nowego oprogramowania księgowego musimy mieć pewność, że pozwoli ono na składanie deklaracji oraz ewidencji na aktualnych wersjach formularzy za bieżące okresy sprawozdawcze. Dotyczy to deklaracji składanych na bieżąco, za aktualny okres sprawozdawczy.
Nie ma natomiast potrzeby przenoszenia na nowe oprogramowanie historii dokumentów i deklaracji. Do spełnienia wymogów ustawowych (okres 5 lat wstecz) i składania korekt w podatku VAT w zupełności wystarczy możliwość wysyłki ewidencji i deklaracji z poprzednio używanych programów. Korekty ewidencji za okresy archiwalne składane są bowiem na archiwalnych wersjach formularzy, które dostępne są w naszych “starych” programach.